Є трудовий стаж у Польщі? Що треба, аби отримати пенсію за кордоном та в УкраїніЩоб отримувати пенсію в Україні, потрібно досягти пенсійного віку та мати 35 років трудового стажу. Де його взяти українцям, які більшу частину життя працювали за кордоном? Виявляється, не все так погано. Можна отримувати пенсію навіть на підставі стажу, отриманого під час роботи за кордоном. Однак про це знають далеко не всі. Хто з українських трудових мігрантів претендує на пенсію за кордоном та як отримати пенсію в Україні на підставі іноземного трудового стажу?
Як пoвідoмляє Yavp.pl з пoсиланням на “Європейську правду”, Україна підписала угоди про соціальне забезпечення за пропорційним принципом з Польщею, Латвією, Литвою, Естонією, Словаччиною, Чехією, Болгарією, Іспанією та Португалією. Кожна країна призначає та виплачує пенсію лише за стаж, який людина отримала на її території. При цьому стаж іншої країни зараховується, щоб визначити, чи має людина право на отримання пенсії загалом.

Передає - джерело.

Як працює угода за пропорційним принципом?

Якщо людина працювала в Польщі, Литві, Латвії, Естонії, Португалії, Іспанії, Словаччині, Чехії чи Болгарії, то такий стаж можна включити до українського для визначення права на отримання пенсії, але платити за нього ПФУ не буде.

Наприклад, жінка 20 років працювала в Україні і 15 років – у Польщі. Вона має право на отримання пенсії від ПФУ, бо її загальний стаж становить 35 років. Однак розмір її пенсії в Україні буде розраховуватися лише на підставі того стажу, який вона набула в Україні, і тих зарплат, які вона тут отримувала. Розрахунок її пенсії буде складатися з двох етапів.

На першому етапі ПФУ візьме до уваги її польський стаж для визначення теоретичного розміру пенсії. Тобто спочатку розрахує розмір її пенсії так, наче вона все життя працювала в Україні. При цьому розміри зарплат, які вона отримувала в Польщі, до уваги не брати не буде. На другому етапі з теоретичної пенсії “приберуть” стаж, отриманий за кордоном.

Наприклад, за підсумками першого етапу жінці нарахували пенсію 5 тис грн. Щоб визначити реальний розмір виплат, які вона отримуватиме від України, ПФУ визначить пропорційну частку пенсії за стаж, отриманий в Україні: 5 тис грн помножить на 20/35. У підсумку пенсія жінки в Україні становитиме 2 857 грн.

Оскільки жінка має стаж у Польщі, то зможе отримувати пенсію і від польського пенсійного фонду. Він теж буде виплачувати їй пенсію лише за отриманий там стаж. Фонд розрахує теоретичний розмір пенсії і помножить його на 15/35.Найчастіше у країнах, з якими Україна має угоди про соціальне забезпечення, право на пенсію виникає, якщо пропрацювати там щонайменше рік.

Раніше українці вважали, що перед виходом на пенсію достатньо відпрацювати в Польщі рік, звернутися за пенсією та отримати право на мінімальну польську пенсію. Однак це не зовсім так. Призначена за пропорційним принципом пенсія може бути меншою за мінімальну в країні, де вона призначається.

У Польщі можна отримувати надбавку, якщо розраховані виплати менші за мінімальну пенсію (у 2021 році це 1 250 злотих або 9 430 грн).Право на надбавку мають громадяни, які легально живуть у країні, відповідають вимогам польського законодавства щодо трудового стажу (20 років для жінок та 25 років для чоловіків включно з українським стажем), для яких українська та польська пенсії будуть меншими за мінімальну пенсію в Польщі.

Тобто, якщо в жінки польська та українська частини пенсії в сумі будуть менші за 1 250 злотих і вона легально житиме в Польщі, то польський пенсійний фонд виплатить їй надбавку, щоб вона отримувала мінімальну пенсію.У випадку з Польщею та рештою країн, з якими укладені угоди за пропорційним принципом, людина отримуватиме окремі пенсії з фондів тих країн, де вона працювала і де у неї виникало право на пенсію. При цьому звертатися за пенсією можна лише раз у пенсійний фонд однієї з країн, а не окремо.

Як рахується трудовий стаж за кордоном?

Головною умовою зарахування закордонного стажу для отримання пенсії в Україні є легальність роботи за кордоном. Український пенсійний фонд може зарахувати закордонний стаж, якщо людина сплачувала пенсійні внески.

При підрахунку трудового стажу ПФУ надішле запит до пенсійного фонду країни, де працювала людина, й отримає не інформацію про терміни працевлаштування людини за кордоном, а інформацію про страховий період. Саме його і зарахують до трудового стажу для призначення пенсії в Україні.

Крім того, є певні винятки щодо видів трудових угод, за які не зараховується пенсійний стаж. У Польщі це договори підряду (umowa o dzieło). Також Польща не зараховує до трудового стажу період перебування на лікарняному, однак зараховує час, протягом якого особа навчалася в університеті.
Як отримати польську пенсію в Україні чи українську в Польщі?

Якщо в майбутнього пенсіонера, що живе в Україні, є стаж у державі, з якою укладена угода за пропорційним принципом (Польща, наприклад) то для отримання української та закордонної пенсій йому достатньо звернутися лише до ПФУ за місцем реєстрації. Додатково звертатися до пенсійних органів інших країн не потрібно.

Аналогічно це правило діє в разі, якщо майбутній пенсіонер живе за кордоном: для отримання місцевої та української пенсій потрібно звертатися лише до місцевого пенсійного фонду. Дата звернення за пенсією в одній країні рахуватиметься датою звернення за пенсією в іншій. Усю роботу з пересилання документів для отримання пенсії мають взяти на себе пенсійні органи.

Однак це тривалий процес. ПФУ просить готуватися до виходу на пенсію заздалегідь: збирати довідки з місць роботи та писати заяву про отримання пенсії за кілька місяців до офіційного виходу на заслужений відпочинок.

Під час звернення за пенсією в Україні потрібно надати паспорт, копію закордонного паспорта, ідентифікаційний код, документи, що підтверджують трудовий стаж в Україні та за кордоном (довідки з місць роботи), іноземний номер соціального страхування. Усі ці дані буде опрацьовувати ПФУ.

Для підтвердження іноземного стажу ПФУ направить спеціальний формуляр за кордон. Це своєрідний запит, у відповіді на який іноземний пенсійний фонд має підтвердити сплату страхових внесків. Відповідь, яку ПФУ отримає з-за кордону, буде офіційним документом, що підтвердить закордонний стаж людини.

В іншій країні перелік документів може бути іншим. Його надасть відповідний пенсійний орган. У разі успіху такого звернення український пенсійний фонд направлятиме свою частину пенсії в доларах або євро на рахунок пенсіонера.

Читайте також:Останні новини: