У Трудовий кодекс будуть внесені нові зміни.
Українцям, які працюють за наймом, Кабмін обіцяє нововведення у їхній праці. За словами прем’єра, Володимира Гройсмана, будуть внесені зміни в законодавство, за якими, зокрема, працівники зможуть більше відпочивати, а ті, що займаються фрілансом, отримають статус працевлаштованих. З’ясуємо, наскільки це змінить наше життя, інформує Ukr.Media.
Що пропонують
Найбільше повинна збільшитися відпустка для вихователів дитячих садків — з 42 до 56 робочих днів, оскільки їх прирівняли до вчителів, змінивши внутрішні документи МОЗ. Нововведення набуде чинності з 1 січня 2020 року, повідомив прем’єр. Може бути збільшена тривалість щорічної відпустки для всіх з 24 до 28 днів, ця норма вже є в проекті нового Трудового кодексу. Також Мінсоцполітики підготувало зміни до чинного Кодексу законів про працю: пропонується запровадити гнучкий графік роботи з “плаваючою” обідньою перервою, узаконити право працівника працювати віддалено (зараз — на розсуд роботодавця) і легалізувати роботу фрілансерів, які нині часто опиняються поза правовим полем.
Думка експертів
Фахівці ринку праці підтримують збільшення тривалості відпустки. На їх думку, добре відпочивши, працівник працює ефективніше. HR-експерт каже, що зараз багато фахівців за фактом працюють не 8 годин в день, а 10. Не тому що не справляються, а тому що у них зарплата залежить від результату. Наприклад, кількості укладених контрактів або виробленої продукції.
“Це збільшує заробіток, але також призводить до професійного вигоряння. І часто працівник приходить з тижневої відпустки все ще втомленим, і далі працює неефективно. Тому навіть невелика додаткова відпустка потрібна, — каже експерт. — Дослідження показали, що минулого року в ЄС збиток від роботи людей, що не відпочили, склав 17 млрд євро. Це більше, ніж якби вони отримали виплати за лікарняними.”
За словами експерта, витрати компаній на кімнати для відпочинку протягом робочого дня — це інвестиції, які повертаються додатковим прибутком.
Те, що проблема професійного вигоряння стає більш серйозною, підтвердила і фахівець з кадрів великого холдингу. Але експерт пропонує вирішувати її не шляхом збільшення відпусток, а скорочуючи робочий тиждень.
“На Заході давно мотивують співробітників працювати інтенсивніше, на кінцевий результат, внаслідок чого робочий тиждень у них стає коротшим. — Все більше використовується віддалена праця, гнучкий графік роботи. Назріла ця проблема і в нас. Можна, звичайно, подовжити відпустки, але роботодавець не зацікавлений в тому, щоб через тривалу відсутність співробітника на робочому місці знизився випуск продукції, впав прибуток фірми. Тому іншим доведеться довше працювати за себе і за колегу”.
Щодо узаконення праці фрілансерів експерти зазначили, що це питання вирішене: фрілансери повинні працювати за трудовими договорами, за якими роботодавець сплачує внески в пенсійний фонд. Якщо ж фрілансер просто отримує готівку на картку, він може сам зробити такий внесок, якщо хоче до старості мати пенсію. Але на практиці мало хто так робить.
А в Азії працюють
Найдовша оплачувана відпустка у Європі та у Фінляндії — мінімум 30 днів. У Великобританії 28 днів, в Польщі — 26, у більшості інших країн ЄС — 25. А ось в Азії відпочивають набагато менше — в середньому 14 днів. В Індії — 12, в Китаї — 10, у Таїланді — 6, на Філіппінах — 5. Трудоголіки японці зазвичай беруть не більше 5-6 днів відпустки, хоча за законом мають право на 18. У США законом не встановлено оплачуваної відпустки, але зазвичай працівникам дають відпочити за рахунок фірми 10-14 робочих днів.