Яйця не по 17 або за скільки Івано-Франківськ зміг би прогодувати ЗСУ


Вже тиждень не вщухає скандал в Міноборони щодо завищення цін на харчі для військових.
Чому виник скандал?

- джерело.

21 січня журналісти опублікували розслідування, в якому припускають, що Міноборони уклало угоду про закупівлю організації харчування для військовослужбовців з цінами на продукти удвічі-втричі дорожче, ніж у магазинах столиці. До прикладу, ціна на яйця була вказана 17 гривень за штуку.

Автор дослідження, журналіст і засновник проєкту “Наші гроші” Юрій Ніколов, порівняв ціни в угоді на понад 13 млрд гривень, яка начебто потрапила у розпорядження видання з цінами у мережі магазинів “Сільпо” в одному зі спальних районів Києва. На найбільш популярні продукти вони виявилися вищими у 2-3 рази.

Публікація викликала бурхливу реакцію у ЗМІ і соцмережах. Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін написав, що якщо міністр оборони Олексій Резніков не зможе спростувати обвинувачення, він повинен залишити посаду.

“Або Резніков спростовує інформацію журналістів, або оприлюднює заяву про відставку. Третього варіанту тут немає”, – йдеться у повідомленні.

Міноборони, а згодом і ТОВ “Актив компані” спростували звинувачення у завищених цінах.

Скільки коштують продукти в Івано-Франківську?
Версії жодним чином не пропагують робити осуд закупівлі послуги з організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях, за угодою між Департаментом державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України та ТОВ «Актив компані».

Втім, ми вирішили дізнатися, скільки коштують базові продукти в роздрібних мережах Івано-Франківська у порівнянні з їх вартістю, закладеною в угоді.

Для порівняння ми рандомно обрали 11 продуктів зі списку і дослідили їхню вартість станом на 25 січня 2023 року в роздрібних магазинах мережі АТБ на вулиці Мельника та EuroSPAR на Січових Стрільців в Івано-Франківську.

Як відреагувало Міноборони?
23 січня перед засіданням профільного комітету Верховної Ради за участі представників НАБУ, ДБР та СБУ, де мають розглянути останнє розслідування журналістів щодо харчування в українському війську, міністр оборони Олексій Резніков опублікував заяву.

Він заявив, що всі звинувачення є необґрунтовані, а передача таких документів журналістам є службовим злочином.

“Оскільки жодної фактичної складової у претензіях немає, крім маніпуляцій, найочевиднішою ціллю виглядає спроба підриву довіри до Міноборони у дуже відповідальний момент. А це вже – не просто службовий злочин”, – підкреслив міністр.

Національне антикорупційне бюро на тлі резонансу оприлюднило окрему заяву, що можливі зловживання Міноборони розслідують НАБУ та САП в рамках спеціального провадження, яке відкрили ще до публікації у медіа.

“Яєць по 17 гривень за штуку немає”
Як повідомляє ВВС Україна, Олексій Резніков заявив, що Міноборони на цю мить уклало контракти з вісьмома постачальниками на забезпечення послуги харчування. Постачальники закріплені за певними військовими частинами та годують військових незалежно від їхнього місцерозташування за цінами, визначеними на рік наперед.

“Міноборони не здійснює закупівлю окремих продуктів. Оборонне відомство купує комплексну послугу з забезпечення харчування. Тобто доставку певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках – і приготування їжі. Предметом закупівлі є вартість добового раціону для військовослужбовця. Цей раціон має чіткі критерії щодо калорійності та інших параметрів. Постачальники гарантують забезпечення добового раціону за певну суму”, – йдеться у заяві Резнікова.

Минулого року ця сума складала 120 грн на військовослужбовця за добу, цього року після переговорів вона склала 145,8 грн.

“Хтось дійсно вважає, що ця сума є завищеною? Номінально відбулося зростання вартості послуги на 21,5%. Але цей показник навіть менше рівня інфляції, яка за рік склала 26,6%. Будь-яка господиня знає, як минулого року зросли ціни на різні види продуктів і яка була динаміка”, – додав міністр.

Олексій Резніков також прокоментував звинувачення в тому, що Міноборони закуповувало деякі продукти за цінами у декілька разів вищими, ніж у роздрібних магазинах. До прикладу, на яйця була вказана ціна 17 грн за штуку.

“Порівнюються неспівставні речі. Ціни за банку чи пляшку фасованої продукції з ціною за кілограм. Ціни за літр з ціною за кілограм. Ціни за вагу нетто з ціною за вагу брутто”, – пише він.

Резніков заявив, що “яйця по 17 за штуку Міноборони не закуповувало і не планує”, а непорозуміння з їх ціною виникло через технічну помилку постачальника, який вказав ціну за яйця не за штуку, а за кілограм.

“Відповідно до нормативів кілограм яєць – це близько двох десятків штук в залежності від ґатунку. Ціна 170 грн за кілограм яєць – це 85 грн за десяток. Що в межах показників інших постачальників та повністю відповідає ринковій ціні. Усі охочі можуть зважити кілограм яєць і порахувати, скільки це штук”, – пояснює Резніков.

Міністр відмітив, що цю технічну помилку з десятком та кілограмом яєць виявили та усунули ще наприкінці грудня. І якби компанія дійсно постачала яйця по 17 гривень за кілограм, то ціна була б ще й нижчою ринкової.

А яку “технічну помилку” допустили в картоплі за 22 гривні?
Не забарилась реакція автора розслідування Юрія Ніколова на заяву міністра. Він відмітив, що не вірить поясненням Олексія Резнікова. Мовляв, і раніше завжди в контрактах ціни за яйця вказували в штуках і ціни були значно ближчими до ринкових – на рівні 3,90 – 9 гривень за одне яйце.

“Тупість ще й в тому, що “технічна помилка” штука замість кілограма, передбачає що треба було написати в контракті не 17, а 170. А в картоплі по 22 гривні за кілограм яку “технічну помилку” допустили в контракті? Мали на увазі трикілограмову сітку? А курячі стегенця по 120 гривень – це за півтора стегна?”, – написав Ніколов.

Він звинуватив міністра оборони в корупції та закликав президента Зеленського “показати світу як Україна змінюється”.

“Ми можемо якраз на цьому прикладі Байдену, Шольцу і Макрону показати, що Україна – не Росія. В Україні схеми викорінюються, а не консервуються через на всю голову дибільні відмазки міністрів”, – написав журналіст.

Читайте також:


Залишити коментар: