Країну ось уже декілька днів лихоманить. Декілька днів протестів, які очолила Тимошенко, та сьогоднішні події в земельному комітеті в Раді, не дають спокою багатьом українцям. Опозиція продовжує “свято” вірити та робити все, аби великі аграрні компанії залишились при “своїх” інтересах.
Вчора Президент України Володимир Зеленський, зустрівся з фермерами на Київщині. Ми вже повідомляли, що він домовився про граничну межу володіння землею, та дослухався до людей.
Під час поїздки Глави держави до села Красна Слобідка у Київській області аграрії розповіли йому, що через правки про скасування відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку (так звані соєві правки), які були внесені у Податковий кодекс України у 2017 році за сприяння тодішнього народного депутата Віталія Хомутинніка, малі та середні виробники цієї продукції втратили можливість експортувати її та отримувати бюджетне відшкодування ПДВ. Адже фермери з площею землі до 1 тис. гектарів не можуть сформувати експортну партію сої та ріпаку й змушені збувати продукцію переробникам на невигідних умовах, втрачаючи при цьому 20-25% з кожної тонни виробленої продукції.
На запитання Президента, чи робиться щось для усунення цієї проблеми, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький повідомив, що у Верховній Раді вже зареєстровано законопроект № 2446 «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур». Документ передбачає підтримку для вітчизняної сільськогосподарської продукції, серед іншого щодо виробників сої та ріпаку.
«Ми ж з вами вже зустрічалися кілька разів, ви нам малювали схему, як підтримувати вітчизняного фермера, а про ці правки нічого не казали… Зверніться до Арахамії (голови фракції партії «Слуга Народу» Давида Арахамії. – Ред.), зберіть ключових голів фракцій, щоб проаналізувати всі «продуктові правки» і скасувати ці «соєві правки», – сказав Володимир Зеленський у відповідь.
В свою чергу, Тимошенко після скандалу у аграрному комітеті та новини про те що Зеленський домовився та дослухався до людей, зазначила:
Влада обмежує продаж землі в одні руки, але це обмеження не діє для банків і кредитних установ, в тому числі іноземного походження! Це означає, що президент не відмовився від масштабної спекуляції українською землею! Ось що приймається на комітеті в закритому режимі, за спинами людей‼️
Я викладаю документ, в якому зібрані всі ці «правки» від «Слуги народу».
На що їй відповів помічник прем’єр – міністра.
Узгодили з комітетом те, що іноземці не будуть допущені у будь-якому форматі до майбутнього ринку землі. Це буде вирішуватися на референдумі. Під іноземцями треба чітко розуміти, що це українська компанія, яка живе за українськими законами, платить податки в Україні, але там є акціонер… іноземні кошти. Під це обмеження підпадають практично всі агрохолдинги України. Третя складова – концентрацію землі в одних руках значно зменшили. Попередня норма була 200 тисяч, ще вчора було 20 тисяч, зараз – 10 тисяч. Для України це є мізерна цифра, тому що Україна має нереально великі земельні масиви.
Які б поступки не були зроблені, все рівно не будуть ні «Батьківщина», ні ОПЗЖ, ні, на жаль, «Європейська солідарність» голосувати за цю реформу з політичних причин.