Як герой оборони Миколаєва роздмухав давнє протистояння серед топових політиків Києва.
«Виток такого роду інформації зриває плани ЗСУ, оскільки ворог коригує свої дії і використовує цю інформацію проти нас… За даним фактом ведеться слідство в встановленому законом порядку», — додала заступниця міністра.
Вона не назвала прізвища «військового з високим званням», але ЗМІ відразу повідомили, що йдеться про генерала Дмитра Марченка. Той на початку війни, до квітня, керував — і успішно — обороною Миколаєва. Потім із регіону його прибрали. А в липні генерал повернувся до області, щоб організувати співпрацю цивільної адміністрації регіону з військовими та роботу з партизанами.
Напередодні виступу Маляр Марченко у бесіді з РБК-Україна розповів про нинішню ситуацію на півдні країни, заявив, що Крим буде деокуповано військовим шляхом. І уточнив, що до кінця року ЗСУ звільнять Херсон, а далі активна фаза війни завершиться, — «відбуватимуться якісь більш локальні військові дії». Ще генерал говорив про недостатність західної військової допомоги, — як тільки поставки досягнуть необхідного рівня, «наші наступальні дії будуть дуже швидкими». Іншими словами, він не сказав чогось такого, що не озвучують регулярно в Україні представники Міноборони, Генштабу ЗСУ та численні військові експерти.
Сам генерал у коментарі виданню Букви сказав, що не знає, про кого йдеться у заяві Маляр. «Фактів, що я називав якусь секретну інформацію під час інтерв’ю, у мене немає», — додав він. І уточнив, що жодних перевірок щодо нього не відбувалося.
На захист Марченка став Віталій Кім, голова Миколаївської ОВА, людина, з якою генерал зараз безпосередньо співпрацює. У своєму відеозверненні найпопулярніший голова ОВА країни сказав, що «генерал Марченко на місці у місті-герої Миколаєві».
«Працюємо, роботи вистачає всім. Чим займаємося — говорити не можу, та й не треба, бо це шкодить, — додав Кім. — І в інформаційному полі, я за Дмитра Олександровича [Марченка] скажу, що коментарів не буде найближчим часом до певних результатів». Про які саме результати йдеться, голова Миколаївської ОВА не сказав.
НВ звернулось до СБУ із проханням підтвердити інформацію про те, що ними розпочате кримінальне провадження щодо «військового з високим званням» та чи дійсно мова йде саме про Марченка. Однак за час підготовки матеріалу редакція не отримала відповідь.
Залужний ні до чого?
Жорстку заяву Міноборони народний депутат від Голосу Роман Костенко, секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, назвав реакцією Банкової на появу «популярного генерала». Мовляв, у ОП вирішили його «присадити».
В інтерв’ю Марченка депутат, який має звання полковника СБУ і брав участь у 2014-му в обороні Донецького аеропорту, не побачив нічого такого секретного або хоча б чогось «для службового користування». «Це, на мій погляд, наїзд на генерала, щоб не давати можливості стати йому більш популярним чи комунікувати з народом, — додав Костенко в інтерв’ю Радіо НВ. — Він сказав те, що говорили до нього й інші. Але на це ревно відреагував Офіс президента і через свій рупор, зокрема Ганну Маляр, намагався його якось присадити».
В ОП, на думку депутата, сидять «медійні люди», які розуміють, що таке популярність тієї чи іншої людини. На Банкову, за його словами, щодня надсилають звіт, кого найбільше зараз читають або кого більше цитують у ЗМІ. І в такий документ потрапив Марченко. «Ми з ним спілкувалися: він до цього зовсім не прагне. У нього запитали, він висловив свою точку зору, як бойовий генерал», — уточнив Костенко.
Військовий експерт Ігор Козій, зі свого боку, розкритикував дії Марченка. На його переконання, військові не повинні займатися політикою. «Генерал Марченко не є військовослужбовцем, — сказав Козій НВ. — Ви зрозумійте правильно, він є політиком і робить дурні політичні речі від політичної сили Петра Порошенка Європейська солідарність. От і все».