Українці скаржаться, що на вулицях масово “виловлюють” молодих людей призовного віку.
Хлопців знаходять на зупинках, у громадському транспорті, біля станцій метро і електричок, на вокзалах, у кафе. Юристи хором заявляють — представники військкоматів перевищують повноваження і діють незаконно. Детальніше — у матеріалі “OBOZREVATEL“.
Вночі пройшов медкомісію
Сестра одного з призовників у Києві розповіла OBOZREVATEL, що її брата схопили неподалік від станції електрички.
“Він збирався їхати до бабусі за Київ, ішов на електричку. Підійшли двоє у камуфляжі й поліцейський. Спочатку у нього попросили документи, він не став їм давати. Його буквально змусили сісти в авто, нібито для того, щоб проїхати в поліцейський відділок. А самі відвезли у військкомат. Там протримали декілька годин. Ми не знали, де він, поки хтось нам не зателефонував і не повідомив. Взяли адвоката, і тільки з його допомогою нам вдалося брата звідти витягти”, — зазначила дівчина.
Адвокат Дмитро Марцонь також повідомив OBOZREVATEL, що киян затримали на вокзалі. “Хлопця затримали о 21 годині на вокзалі, там групу взяли. О 22 годині вони вже були у військкоматі, а о 23 годині він уже нібито медкомісію пройшов. О 2-3 годині ночі вже повезли у Львів служити”, — розповів Марцонь. Хоча, звісно, в нічний час медкомісія не працює, та й за годину пройти всіх лікарів і здати аналізи навряд чи вдасться.
У Черкасах декілька днів воєнкоми й поліцейські виловлювали призовників. “Мені зателефонували й сказали, що сина забрали. До нього підійшли люди у військовій формі й поліцейський, вони про щось говорили, потім взяли під руки і повели. Ми довго не могли його відшукати. Писали заяву в поліцію, але там відмовлялися приймати. Лише через декілька днів дізналися, що його призвали. Мобільний відключений, не можемо зв’язатися. Зараз шукаємо адвоката і будемо судитися”, — зі сльозами каже нам мама призовника.
А от киянину Єгору вдалося “відбитися” від людей у камуфляжі. “До мене вони підійшли в автобусі у Солом’янському районі. І почали вимагати документи. Я не розгубився й одразу почав кричати, що мене насильно кудись ведуть, жінки в автобусі стали на захист, зчинився галас. Тут двері відчинилися, і я буквально вилетів із автобуса. Вони мене наздогнати не змогли”, — зазначає Єгор.
Зобов’язані самі з’явитися протягом 10 днів
У Київському й обласному Черкаському військкоматах ситуацію коментувати не захотіли. А от спікер оперативного командування “Захід” Анатолій Прошин не приховує, що до кінця грудня представники військкоматів ловитимуть людей призовного віку на вулицях і вручатимуть повістки.
“Ви знаєте, що триває призовна компанія, і є молоді люди, які злісно ухиляються від виконання Закону про військовий обов’язок. Я хочу нагадати, що згідно із законом кожен призовник протягом 10 днів після опублікування Указу президента про початок кампанії зобов’язаний сам з’явитися у військкомат для проходження медкомісії та уточнення даних. Закон нам не забороняє вручати повістки на вулицях, немає заборони”, — пояснив OBOZREVATEL Прошин.
Водночас адвокати не згодні з діями військових. “Закон визначає три місця, де можна вручати повістки. Це ЖЕК або ОСББ, виконкоми і на підприємствах. У законі немає даних про те, що повістки призовникам можна вручати десь на вулиці. До того ж, поліція може зупинити людину для перевірки теж лише у певних випадках. Якщо вона схожа на людину, яку розшукують. Якщо у поліції є підозра, що вона могла скоїти злочин, або у неї є зброя, наркoтики…”, — каже адвокат Дмитро Марцонь.
Його колега адвокат Ростислав Кравець пояснює, як діяти, якщо ви потрапили в подібну ситуацію. “Люди у військовій формі не мають права вас затримувати, навіть якщо це відбувається в областях, де діє воєнний стан. Вони зобов’язані показати вам свої документи. Одразу викликайте поліцію. Якщо вона каже, що хоче вас затримати, то вимагайте складання протоколу про причини затримання на місці, нікуди з ними не їдьте. І вимагайте безкоштовного адвоката або свого адвоката. До прибуття юриста нічого не підписуйте, жодних документів не показуйте. Ви маєте на це право”, — розповів OBOZREVATEL Кравець.
Проводять тренінги для призовників
У той же час у військкоматах скаржаться, що не тільки призовники ухиляються від своїх обов’язків, але й на підприємствах, де вони працюють, теж їм у цьому допомагають. “Крім цього, деякі підприємства всіляко перешкоджають врученню повісток, замість того, щоб допомагати”, — каже Прошин.
Зараз багато юристів компаній, де працюють молоді люди призовного віку, серйозно стурбовані тим, щоб не розгубити фахівців. Наприклад, в одній із IT-компаній нам розповіли, що юрист спеціально проводить для них тренінги.
“Він нам розповідає, як поводитися, якщо зупинили біля метро, що треба говорити і на які закони посилатися. Дає номер телефону, щоб ми могли зв’язатися із ним в екстреному випадку”, — зізнався нам молодий програміст Олександр.
Часто на час призову цінних молодих фахівців відправляють у далекі відрядження, за кордон. А в західних областях вони масово виїздять на заробітки.
До речі, в деяких областях воєнкоми уже виконали план і закінчили набір призовників. Тепер молодих людей змушують пройти тільки медкомісію. Про це нам розповіли у військкоматах Дніпропетровської і Харківської областей. У Києві також повідомили, що у них набір закінчився.
Засуджують і карають
Правда, в Генштабі України не підтримують вилов призовників на вулицях. Про це заявив начальник ГУ персоналу, генерал-лейтенант Артур Артеменко під час брифінгу. За його словами, план по набору строковиків виконаний.
“Ми не відчуваємо браку в ресурсах. Тому діяти таким чином неприпустимо. Ті дії, які мали місце на станції метро “Лісова” і у Рівному, це поодинокі випадки. І ми будемо вдячні, якщо нас будуть вчасно інформувати про такі непотрібних дії окремих військових комісарів”, – заявив Артеменко.
За його словами, в Рівному відправили комісію для перевірки. Він пообіцяв, що винні будуть покарані. У Києві до винних вже застосовані санкції. Також він порадив громадянам, яких “терoризують” військові, викликати поліцію.