Федеральне мережеве агентство ФРН (BNA) відмовило компанії Nord Stream 2 AG у виведенні проєкту російського газопроводу “Північний потік-2” з-під правил оновленої Газової директиви ЄС.
Про це йдеться в опублікованому у п’ятницю, 15 травня, рішенні регулятора, яке опубліковано на сайті BNA. Таким чином у Кремля відібрали можливість використовувати трубу для “газового шантажу”.
Чому Росії відмовили
Необхідною умовою для того, щоб російський трубопровід не підлягав правилам оновленої Газової директиви, було завершення його будівництва до 23 травня 2019 року.
“У випадку з “Північним потоком-2″ це не так”, – вважають у відомстві.
У чому суть Газової директиви
Росія прагне добудувати газопровід “Північний потік-2” в обхід України, щоб використовувати його як засіб монопольної поставки газу в держави Європи і у разі необхідності диктувати політичні вимоги (так званий “газовий шантаж”).
У Європі це розуміють, а тому поставили умову, що в жодного газопроводу не може бути одного користувача.
В оновлених правилах Газової директиви вказали, що оператори трубопроводів, які проходять у морській економічній зоні країн ЄС, зобов’язані резервувати до 50% потужностей газової магістралі для прокачування палива від альтернативних постачальників.
Росія намагалася звільнити “Північний потік-2” від цього правила. Але їй відмовили.
Які будуть наслідки
Німецький регулятор пояснив наслідки свого рішення. По-перше, оператор “Північного потоку 2” згідно з Газовою директивою ЄС повинен бути незалежним від постачальника (тобто володіти трубою повинна одна компанія, а займатися поставками газу по ній – інша). Також доступ до труби повинні отримати треті компанії.
Хочуть оскаржити рішення
У відповідь у компанії Nord Stream 2 AG заявили, що не виключають оскарження в німецьких судах рішення регулятора ФРН щодо “Північному потоку-2”.
Поставлено хрест на спекуляціях
Посол України у Німеччині Андрій Мельник у Twitter написав, що це велика перемога, та подякував Німеччині за солідарність.
Рішення Німеччини ставить хрест на спекуляціях навколо “Північного потоку-2”, сказав Мельник у коментарі “Укрінформу”.
“Цим рішенням німецької влади фактично поставлено жирний хрест на численних політичних спекуляціях останнього пів року про те, що нібито певні сили у Німеччині мали свідомий намір створити для Nord Stream 2 законодавчі лазівки для звільнення цього суперечливого проєкту з-під європейського законодавства”, – пояснив Мельник.
Як повідомляв OBOZREVATEL:
- 8 лютого Париж і Берлін підготували компромісний варіант поправок до Газової директиви ЄС, які дозволять їх затвердити, однак залишать Берліну широкі можливості для реалізації проекту “Північний потік-2”.
- 13 лютого Рада ЄС та Європарламент попередньо схвалили посилення Газової директиви Євросоюзу на підставі значно доопрацьованого і пом’якшеного проекту поправок, розробленого Німеччиною і Францією. Від них безпосередньо залежить доля російського газопроводу в обхід України.
- 21 лютого Рада Європейського Союзу схвалила поправки до Газової директиви, які зачіпають “Північний потік-2”. Йдеться про компромісний варіант поправок, що передбачає посилення вимог до нового проекту російського газового монополіста “Газпрому”.
- 19 березня Комітет Європарламенту з питань промисловості, досліджень та енергетики підтримав проект поправок до газової директиви ЄС, яка може створити перешкоди для російського газопроводу в обхід України “Північний потік-2”.