Війна не є перепоною для вступу держав до НАТО, пояснив політолог.
Оголошення Україною про намір вступити до НАТО за пришвидшеною процедурою та виступ того ж дня генсека Альянсу – пов’язані між собою події. Заявка Києва була узгоджена, про що сказав очільник МЗС Дмитро Кулеба.
Про це політолог Ярослав Божко розповів “24 каналу”.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Він пояснив, що раніше Україна не могла подати заявку для вступу до НАТО, адже мала бути на те воля воля найбільших його членів, як-от США.
“Очевидно, що західні партнери зійшлись з Україною в питанні часу. Заявка на членство в НАТО в нашому випадку не робилась би в односторонньому порядку. Просто так провально цього б ніхто не робив, без згоди західних партнерів”, – вважає політолог.
Він також зауважив, що війна не є прямою юридичною перепоною для вступу якоїсь держави до Альянсу. Так, теоретично можливе членство без повного контролю територій. Божко послався на резолюції НАТО 1999 року, де йдеться – було б добре, якби країни, що вступали до НАТО, не мали міжнародних суперечок або вирішували їх мирним шляхом.
“Однак вони не мають обов’язкового характеру. Будь-яка держава Європи може бути прийнята в члени НАТО, якщо на це буде воля всіх 30 країн, що входять до НАТО”, – зазначив експерт.
Він переконаний, що заявка України на членство в Альянсі все ж буде розглянута.
“Заявка так чи інакше буде розглянута, і ми вже розуміємо, що на цьому етапі технічно перепон не так багато. Було б добре, звісно, виграти війну якомога швидше. Однак ми розуміємо, що це не є прямою юридичною перепоною”, – наголосив Божко.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна 30 вересня подала заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою.
Того ж дня Столтенберг зібрав пресконференцію, на якій сказав, що двері Альянсу залишаються відчиненими для будь-якої демократичної країни.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що щойно Україна переможе у війні, не буде жодної перепони для вступу до НАТО.