У Верховній Раді зареєстровано новий законопроєкт, спрямований на посилення адміністративної відповідальності за систематичні порушення правил дорожнього руху (ПДР).
Якщо документ ухвалять, на водіїв чекають підвищені штрафи за повторні порушення і навіть тимчасове позбавлення права керування транспортним засобом. - джерело.
Докладніше про те, що Рада планує масштабне підвищення штрафів для українських водіїв, повідомляє village.com.ua, посилаючись на аналітика кампанії “За безпечні дороги” Миколи Ільчука.
На цю мить максимальний штраф за порушення, такі як проїзд на сигнал світлофора, що забороняє, неправильний проїзд пішохідного переходу або перехрестя, становить 350–510 гривень. При цьому сума залишається незмінною, хоч би скільки разів водій не повторив порушення.
Новий законопроєкт пропонує посилити покарання за такі види порушень:
Ненадання переваги пішоходам на нерегульованих переходах.
Проїзд забороняє сигнал світлофора.
Порушення правил проїзду перехресть.
Неправильний обгін чи порушення правил зустрічного роз’їзду.
У разі повторного порушення протягом року сума штрафу подвоїться (1020 гривень), а за третього порушення — потроїться (2550 гривень). Крім того, водія позбавлять права керування транспортним засобом на строк від шести до 12 місяців.
Чому система штрафних балів поки що не впроваджується?
Хоча в країнах ЄС широко використовується система штрафних балів, в Україні поки що вирішили обмежитися посиленням покарань за окремі порушення.
За словами Миколи Ільчука, однією із причин є складність реалізації такої системи на рівні технологій та законодавства.
Прикладом успішного використання штрафних балів є Польща, де така система діє понад 15 років.
Водії там отримують за кожне порушення не тільки штраф у грошовій формі, а й певну кількість штрафних балів.
Чому акцент зробили на окремих порушеннях?
Експерти звернули увагу на ті порушення, які найчастіше стають причинами ДТП, травм та загибелі людей.
Перевищення швидкості та управління у стані алкогольного сп’яніння до списку не включили, оскільки за такі провини вже передбачено окремі заходи покарання, включаючи позбавлення прав водія.
Крім того, фіксація перевищення швидкості за допомогою автоматичних камер ускладнює оперативне накладення штрафних балів. На відміну від порушень, які фіксують патрульні поліцейські, камери не можуть ідентифікувати водія на місці.
Як працюватиме новий закон?
Ухвалення законопроєкту не вимагатиме додаткових фінансових витрат або нових технічних рішень. Поліція вже має базу даних, де фіксуються всі порушення водіїв.
Під час перевірки інспектор зможе швидко з’ясувати, скільки разів за останній рік людина порушила правила дорожнього руху, та вжити до нього відповідних заходів.
Хоча поточний законопроєкт не включає систему штрафних балів, він закладає основу її можливого впровадження в майбутньому.
Водії зможуть отримати на своєрідний “рахунок” певну кількість балів, які списуватимуться за порушення. У разі перевищення ліміту людина втрачає право керування транспортом на певний термін.
Наприклад, у Польщі за серйозні порушення, такі як керування у стані сп’яніння або перевищення швидкості більш ніж на 70 км/год, водій може одразу набрати до 15 штрафних балів. В Україні планується розробити аналогічну систему, але з урахуванням місцевих особливостей.
Якщо законопроєкт буде ухвалено, зміни набудуть чинності практично одразу. Це дозволить швидко оцінити їх ефективність та підготувати ґрунт для подальших реформ у сфері безпеки дорожнього руху.
Сообщение Лихачам мало не здасться: попереду великі штрафи та позбавлення прав – кого і за що покарають появились сначала на NEWS TiME.