Італія збирається на війну проти Європи


Право-популістична «Ліга Півночі» готує фінальний «розіграш» зі своїм партнером по коаліції та намагається втягнути у це Брюссель. Маттео Сальвіні, формально глава Міністерства внутрішніх справ і віце-прем’єр Італії, а реально – найвпливовіший італійський політик, виключив будь-які поступки ще перед оголошенням у середу рішенні Європейської Комісії розпочати вперше в історії ЄС процедуру, яка може призвести до багатомільярдних штрафів за надмірний дефіцит держбюджету Італії.

Про це йдеться у матеріалі опублікованому польським виданням Rzeczpospolita.

«Якщо вони хочуть ввести проти нас санкції, це означає, що вони божевільні, бо це буде більшим ударом для ЄС, ніж для Італії», – застеріг Сальвіні керівництво Євросоюзу. Він також пригрозив, що Італія не тільки накладе вето на новий семирічний бюджет Європейського Союзу, а й німецько-французький план створення окремого бюджету для зони євро. Це призведе до колапсу в ЄС.

Повернення Берлусконі
Італія, країна-засновник Євроспільноти, ще ніколи у такий спосіб не розмовляла з ЄС. Але після багатьох років убогого економічного зростання, неконтрольованого притоку іммігрантів і нападів на Брюссель таких політиків мейнстріму, як Сильвіо Берлусконі і Маттео Ренці, ентузіазм італійців щодо ЄС випарувався. Дослідження Європейської Комісії показують, що окрім Греції, Франції та Британії, у жодній іншій країні довіра до євроінтеграції не є настільки низькою. Таким чином, атаки на об’єднану Європу стали чудовим інструментом політичної боротьби. А над Тибром вона стає дедалі жорсткішою.

«Ліга Півночі» та «Рух п’яти зірок» досить довго були в опозиції і сформували уряд після парламентських виборів у березні. Але це партії із зовсім протилежними програмами: перша прагне поставити економіку на ноги, знизити державні витрати, друга – розширити соціальні видатки. Тому дострокові вибори восени наступного року, стають все більш реальними», – зазначив у коментарі виданню експерт Інституту міжнародних відносин (ISPI) у Мілані Умберто Марчезі.

Про розрив нинішньої коаліції передовсім думає Сальвіні. Він сподівається, що якщо у травневих виборах до Європарламенту переможе його партія, а також гарний результат продемонструє партія «Вперед, Італія» Сільвіо Берлусконі, то варто буде ризикнути і розпустити парламент, щоб створити консервативну коаліцію. Луїджі ді Майо та його «Рух п’яти зірок» не мають такої можливості, оскільки йому не вистачає потенційного партнера по коаліції.

«Демократична партія» не буде з ним співпрацювати. Вона вважає, що союз з «Лігою Півночі» був зрадою лівих ідеалів», – підкреслила Елеонора Полі з Італійського інституту міжнародних відносин (IAI) у Римі.

За останніми соцопитуваннями, «Ліга Півночі» може розраховувати на підтримку 32% виборців, що у коаліції з «Вперед, Італія» (8%) і націоналістичною «Брати Італії – Національний альянс» (4%) достатньо, щоб отримати більшість у парламенті. Натомість «Рух п’яти зірок» може розраховувати на 27% голосів, а «Демократична партія» – на 18%.

Затримання «Водолія»

На відміну від Ді Майо, у Сальвіні також є козир, який може допомогти змагатися за владу: боротьба з імміграцією. Не випадково, коли почався конфлікт з Брюсселем, прокурор в Катанії наказав заарештувати «Водолія» – відомий корабель, що використовується гуманітарними організаціями для порятунку мігрантів у морі. У судовому процесі «Лікарів без кордонів» звинуватили у скиданні у море токсичних відходів.

Читайте також:  “Загорнули тіло в ковдру і викинули в лісі”: Дочка разом з коханим жорстоко позбулись матері

«Якщо в такий момент Сальвіні або Ді Майо поступляться Брюсселю, вони втратять увесь авторитет», – зазначила Полі.

Дефіцит, запланованого на наступний рік державного бюджету Італії, що становить 2,4% ВВП і призведе до збільшення вже зараз величезного (2,5 трлн євро) боргу, це також спроба примирити дуже різні постулати обох партнерів по коаліції. «Ліга Півночі» хоче знизити до 15 % податок на прибуток для малих та середніх підприємств. І хоча це може прискорити зростання у довгостроковій перспективі, це скоротить доходи держави в короткостроковій перспективі. «Рух п’яти зірок» нізащо не хоче відмовлятися від своєї флагманської програми мінімального доходу в розмірі 700 євро для молодих людей, що шукають роботу. У наступному році, передбачається, що програмою скористається тільки 1 мільйон з 4 мільйонів осіб, які будуть мати на неї право, але це і так колосальне навантаження на державу. Тим більше що уряд хоче одночасно скоротити пенсійний вік.

У суперечці з Брюсселем італійські популісти, однак, можуть розраховувати на союзників і в інших країнах південної Європи, де накинена Німеччиною політика жорсткої економії призвела до величезних соціальних витрат.

«Італія не Греція, її не можна трактувати так само жорстко. Швидше, варто послабити обмеження і створити умови для більш швидкого зростання, як в Португалії», – заявив Хосе Борель, міністр закордонних справ в соціалістичному уряді Іспанії, яка також фокусується на збільшенні витрат на соціальні потреби.

І, дійсно, Італія може шантажувати ЄС загрозою банкрутства третьої економіки єврозони, що може знищити увесь валютний союз. Вже зараз, через зростання італійського боргу, місцеві банки мають дедалі більше проблем.

«Я очікую, що в цій суперечці, ЄС зробить ставку на очікування і компроміс, як це було у випадку щодо суперечки довкола польського та угорського верховенства закону», – додає Марчезі.

Але у цій грі є і третій, незалежний від Риму та Брюсселя, гравець: міжнародні інвестори. Якщо їм забракне терпіння, щоб чекати рік на дострокові вибори і вони швидше втратять довіру до Італії, паніка на ринку підірве каверзний план Сальвіні на зміцнення його влади.

Переклад з польської Андрія Павлишина,
IA ZIK

Джерело.


Читайте також: