Часто можна почути твердження про те, що щастя не можна купити за гроші. Американські вчені з’ясували, що це не так: певний рівень щастя забезпечується конкретною сумою грошей, причому для різних країн її величина помітно відрізняється.
Для обчислення “грошового еквівалента” щастя вчені використовували результати комплексного опитування, що включав дані про місячні доходи сімей і оцінки рівня задоволеності життям. У дослідженні використовувалися дані понад 1,7 мільйона осіб, що проживають в 164 країнах.
Оцінки рівня щастя були обчислені на основі купівельної спроможності в конкретних країнах і скориговані з урахуванням даних про рівень життя і добробуту в конкретній країні.
Виявилося, що в середньому максимум щастя приносить 95 тисяч доларів на рік на одну людину (близько 2,7 мільйона гривень), і не менше 60-75 тисяч доларів – для відчуття емоційного щастя. Для сімейного щастя цей грошовий максимум набагато вищий – пропорційно до кількості членів сім’ї.
Забагато грошей – теж погано
Однак вчені з’ясували, що подальше підвищення рівня доходів, вище максимуму, не призводило до збільшення рівня задоволеності. Це може бути пов’язано з тим, що гроші в першу чергу важливі для задоволення основних потреб, придбання зручностей, але тільки до певного моменту.
Після досягнення оптимальної точки потреб у людей можуть з’являтися вже зовсім інші бажання, такі як участь в “соціальних змаганнях” за рівнем досягнутого матеріального щастя. А це може знизити рівень відчуття свого добробуту.
Крім того, суми, необхідні для щастя, помітно різняться в різних країнах, і залежать від того, які життєві стандарти та показники особистого щастя поширені в конкретному суспільстві.