“Їх призвуть вже скоро і відправлять служити у ці місця, мобілізація в Україні триває”: з якими хворобами шлють на передову


В Україні воєнний стан та загальна мобілізація тривають з 24 лютого 2022 року. На оборону країни стали чоловіки та жінки, які добровільно прийшлии в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а також ті, хто служить по мобілізації. Військовозобов’язаними вважаються усі чоловіки від 18 до 60 років, та можуть бути мобілізовані, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними під час воєнного стану.

- джерело.

Як інформує “НВ”, в Україні роботу й рішення військово-лікарських комісій регулює Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. До Положення включено Розклад хвороб та додатки, які дозволяють оцінювати стан здоров’я призовників, військовозобов’язаних, резервістів та дійсних військових.

Наприкінці серпня 2023 року Наказом № 490 змінено розклад хвороб, і збільшена кількість хвороб, за наявності яких можна проводити мобілізацію. Зміни торкнулися категорії обмежено придатних до військової служби під час воєнного стану ― змінилися хвороби, за наявності яких визнають обмежено придатним.

Мобілізація обмежено придатних ― які зміни планують

Уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець на телемарафоні запропонував РНБО прибрати формулювання «обмежено придатний». Він впевнений, що громадяни України, які визнані обмежено придатними після змін до Розкладу хвороб наказом № 490, можуть нести службу, але не на передовій. За його словами на ВЛК здорових визнають непридатними, а хворим українцям надають статус обмежено придатних.

«Щодо рішення „обмежено придатний“: ми зафіксували дуже багато випадків, коли через корупційну складову були видані довідки громадянам, які не мають вад, не мають проблем зі здоров’ям, як „непридатні“, а громадянам України, які мають відкриті проблеми зі здоров’ям, є багаторічні діагнози, їм видали ці довідки „обмежено придатний“. Це потребує врегулювання», — розповів омбудсмен.

Мобілізація обмежено придатних у жовтні

Мобілізація обмежено придатних під час воєнного стану за рішенням ВЛК цілком законна й передбачена законодавством. Під час воєнного стану військово-лікарські комісії керуються Положенням про військово-лікарську експертизу, яка має таблицю визначення придатності до військової служби. Вона передбачає майже всі хвороби та коли військових треба виключити з обліку, а коли вони здатні виконувати обов’язки.

За правилами, лікарі ВЛК мають вказувати в рішення про обмежену придатність, де можна і де не можна служити чоловіку з цими хворобами.

Таке рішення мають приймати з урахуванням:

військової спеціальності; займаної посади; віку; роботи, що фактично виконується; пристосованості до роботи такого чоловіка;

Обмежено придатних заборонено законом направляти на службу в:

десантно-штурмових військах; плавскладі; морській піхоті; спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення).

Військовозобов’язаних, яких визнали обмежено придатними, можуть направити на службу в:

частинах (підрозділах) забезпечення; ТЦК; установах, організаціях; навчальних закладах.

Таким чином, в Україні можуть мобілізувати такі категорії чоловіків та жінок:

1) придатні та обмежено придатні чоловіки віком від 27 до 60 років, якщо вони мають чи не мають військового досвіду;

2) придатні та обмежено придатні чоловіки від 18 до 27 років, якщо вони проходять службу запасі після строкової служби, закінчили військову кафедру або вищі військові навчальні заклади;

3) придатні та обмежено придатні призовники від 18 до 27 років, які не проходили строкову службу ― на контракт із ЗСУ;

4) жінки-військовозобов’язані, які закінчили ВВНЗ або військову кафедру і проходять службу в запасі від 18 до 60 років;

5) жінки від 18 років ― за мобілізацією і на контракт, якщо їх спеціальність потрібна та вони придатні за станом здоров’я до служби;

6) колишні жінки-військовослужбовиці, які мають звання та звільнилися у запас з військової служби та залишаються військовозобов’язаними;

7) зняті з військового обліку ― після постановки на облік;

8) виключені з військового обліку військовозобов’язані, якщо вони визнані придатними або обмежено придатними під час воєнного стану рішенням ВЛК, якщо вони не користуються правом на відстрочку, і якщо вони не засуджені за тяжкий злочин.

Відразу на передову з ТЦК не відправляють нікого, спочатку в навчальному центрі перевіряють стан здоров’я мобілізованих та розподіляють у місця служби. Якщо чоловік вже має досвід військової служби, його можуть відразу направити у військову частину, усі інші проходять навчання протягом місяця або більше, якщо цього потребує спеціальність.

Порядок проходження ВЛК у жовтні

Усі військовозобов’язані чоловіки, які отримують повістки про уточнення даних, мають з’явитися до ТЦК, якщо не мають поважних причин цього не робити. Під час уточнення даних виявляється, чи є у людини відстрочка від мобілізації. Якщо вона є, то направляти таких людей на ВЛК та мобілізувати ― заборонено законом.

Якщо відстрочки немає, чоловіків відправляють на ВЛК, де визначається рівень придатності до військової служби. Перед початком огляду необхідно надати лікарям медичні заключення та виписні епікризи із державних установ, які є в чоловіка, наголосила начальник медичної служби сектору комплектування Полтавського обласного ТЦК майор медичної служби Жанна Дрига.

«Лікарська комісія вивчає документи з медзакладів за місцем проживання людини та перебування на обліку. Йдеться про амбулаторну медкарту, виписки з медкарти дільничного лікаря, результати попередніх обстежень та оглядів з поліклінік тощо» ― розповіла Жанна Дрига.

З початку проходження ВЛК лікарі направляють військовозобов’язаного на такі аналізи:

загальний аналіз крові та дослідження сечі; визначення групи крові та резус-належності; рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки; електрокардіографію (ЕКГ); серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту «В» (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW); дослідження крові чи УЗД якщо є хронічні захворювання.

Перед візитом лікарів ВЛК потрібно відвідати нарколога і венеричний диспансер та пред’явити в ТЦК висновки від першого і другого, що чоловік не стоїть на обліку, що він не має венеричних захворювань.

Також, ТЦК має право запросити у Нацполіції дані щодо судимостей військовозобов’язаного, які надаються протягом 10 днів.

 

Під час проходження ВЛК військовозобов’язаний оглядається:

терапевтом; хірургом; невропатологом; психіатром; окулістом; оториноларингологом; стоматологом; дерматологом;

Якщо є хвороби, де профільний лікар інший ― людину направляють до нього. Якщо є підозра на хронічні чи тяжкі хвороби, згідно до наказу № 402, зміненого наказом № 490, проводиться дообстеження. Після цього приймається рішення про придатність. ВЛК може прийняти такі рішення:

придатний до військової служби; обмежено придатний до військової служби під час воєнного стану з уточненням, де можна і де не можна проходити службу; тимчасово непридатний з переоглядом через 6−12 місяців; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку;

Якщо ВЛК визнає чоловіка придатним або обмежено придатним до військової служби, його можуть мобілізувати. Начальник ТЦК підписує мобілізаційне розпорядження і призначається відправка до навчального центра.

Сообщение “Їх призвуть вже скоро і відправлять служити у ці місця, мобілізація в Україні триває”: з якими хворобами шлють на передову появились сначала на NEWS TiME.

Читайте також:


Залишити коментар: