Вже восени в Україні очікується хвиля розлучень заради субсидії


У цьому переконані юристи, адже збереження сім’ї для частини наших співгромадян означатиме позбавлення компенсації. А це, в свою чергу, поставить багатьох українців за межу виживання.

- джерело.

Живете у двох квартирах? Заплатите по повній

– Держава вже влізла в особисте життя, – лається, спираючись на паличку, сусід-пенсіонер Віктор Романович. Він з самого ранку йде в управління соцзахисту переоформляти субсидію.

– Подзвонив однокашник, з яким виросли у селі на Чернігівщині, каже: “Уявляєш, з Зойкою своєю йду розлучатися!” А йому за 70. Навіщо? Скоро вас і так “розведуть” по різних частинах світу – один на цьому залишиться, інший – на той піде. Та й що таке на старості можна накоїти, щоб подавати на розлучення?! А виявляється, їм можуть не дати субсидію!

А все тому, що дід зареєстрований в селі, а живуть вони в Зоїній квартирі в місті. Взимку – в місті, влітку – в селі. Син-юрист йому сказав: тепер, щоб отримати субсидію на дві хати, треба розлучатися! Такі справи. Ось сам іду дізнаватися, а то моя Софа теж в іншій квартирі прописана.

Такі чутки зараз поширюються в багатьох областях. Судячи по ним, тепер подружжю, щоб отримувати компенсацію за комуналку в двох квартирах, в яких вони зареєстровані, потрібно розлучитися. Звичайно, таких рекомендації людям ніхто дати не може, але юристи, до яких зараз починають звертатися українці за роз’ясненнями, бачать тільки такий вихід. Якщо не змінять правила отримання субсидій.

У цьому сезоні субсидій можуть втратити багато. Наприклад, як розповідають юристи, субсидію уріжуть або зовсім не можуть дати подружжю, які прописані в різних квартирах; тим, які одружені, але не живуть разом; тим, які не одружені, але живуть в одній квартирі.

– Наприклад, молоде подружжя живе у квартирі батьків дружини, але чоловіка не прописали – щоб майно потім не відібрав, – пояснюють адвокати. – Його дохід порахують і в оформленні субсидії в квартирі дружини, і в квартирі його батьків, де він прописаний. Виходить, одна зарплата в повному розмірі буде порахована як дохід для власників двох квартир.

Або, наприклад, подружжя давно не живе разом, у них є нові цивільні сім’ї, але формально досі в шлюбі. В цьому випадку також буде враховуватися їх загальний дохід. Хоча вони один одному ні копійки можуть не давати.

До початку опалювального сезону понесуть заяви

– У нас кількість розлучень не дуже збільшилася – за червень, може, на п’яту частину більше, ніж зазвичай, – розповіли в рівненському відділі РАЦС. – За липень статистики ще немає.

У львівському відділі РАЦС також підтверджують: кількість звернень така ж. Хоча це не показник, зараз люди частіше розлучаються через суд. В загсі можуть розвести тільки при відсутності неповнолітніх дітей, майнових претензій і згоді подружжя на розлучення.

У ще одному відділі РАЦС сказали: невелике збільшення в червні зовсім не означає, що в середині – наприкінці літа люди масово почнуть писати заяви. А ось юристи кажуть: почнуть, тільки не влітку, а восени – після початку опалювального сезону, коли громадяни кинуться переоформляти субсидії.

– Дохід подружжя, зареєстрованих в різних квартирах, зараз порахують двічі – у процесі отримання субсидії буде враховуватися також заробітна плата чоловіка або дружини, прописаних в іншому місці, – пояснює адвокат Ігор Байцар. – До цього, якщо громадяни у шлюбі, але мають різне житло, кожен з них міг отримувати субсидію на свою квартиру, виходячи лише зі свого доходу. Приміром, якщо раніше сім’я мала заплатити 15% свого доходу за комуналку, то зараз – 30%.

Також, за словами юристів, можуть почати враховувати і дохід цивільних чоловіків і дружин, а також тих, хто не зареєстрований в квартирі, але живе тут. Вже було кілька звернень від людей, у яких у відділах соцзахисту зажадали принести довідку про дохід свого співмешканця/співмешканки, прописаних в іншому місці.

Зятя прописувати не будемо

Взагалі перелік категорій громадян, яким призначена або не призначена субсидія, значно перекроїли.

– Порушується принцип соціального захисту, пропала сама ідея отримання субсидій від держави. Це нокаут для народу – тут немає ні логіки, ні арифметики, – зазначають адвокати. – За законодавством у нас має бути верховенство права. Хіба Конституція забороняє родині, дружині і чоловікові, жити окремо? Тоді ці нові правила були зрозумілі.

І тут мова не про багаті сім’ї, а про пенсіонерів, у тому числі тих, хто отримав житло у спадок і зареєструвався в ньому. Про звичайних українців, які змушені оформляти субсидію, щоб вижити.

Юристи відзначають: восени українці підуть масово розлучатися. Поки звертаються лише одиниці, основна частина кинеться фіктивно розлучатися після того, як отримає відмову у субсидії у жовтні.

– Це стосується і молодих сімей, які ще живуть з батьками, – говорить Ігор Байцар. – Наприклад, батьки дружини, власники житла, не захотіли прописувати зятя. Але його дохід порахують і тут, і в квартирі його батьків, де він прописаний.

Загалом, з настанням нового опалювального сезону багатьом українцям доведеться ще тугіше затягувати пояси, враховуючи також зростання тарифів і “чистки” рядів субсидіантів.

Читайте також:


Залишити коментар: