Свят-вечір, Дідух і вертеп: як святкують Різдво в Україні



Різдво в Україні – один з найбільш знаменних і по-справжньому унікальних, сімейних свят, який зберігає глибокий релігійний зміст, а так само несе радість і єднання людських душ, завдяки своїм особливим традиціям, звичаям і обрядам. Джерело

- джерело.

Різдво – також одне з головних християнських свят. За християнським переконанням, Ісус був посланий Богом на землю для спокутування гріхів і спасіння людства. З Різдва – день народження Христа – почалося сучасне літочислення, “наша ера”.

Святвечір і Різдво

Починається свято 40-денного, строго, церковного посту в Святий вечір, названий Святвечором, коли всі родичі збираються за столом в очікуванні першої зірки на небі – вона символізує Вифлеємську зірку з Біблії, яка ознаменувала звістку про наpoдження на світ Ісуса.

Тому снідати і обідати 6 січня, в останній день посту, не прийнято, сім’я приступає до трапези тільки ввечері, коли зійде перша зірка. До святкування Різдва Христового люди готуються з особливою ретельністю і обов’язково завчасно, тому в кожному будинку панує приємна святкова метушня, супроводжувана наведенням порядків і приготуванням особливо смачної їжі.

Раніше господарі ставили величезний стіл посеред кімнати, накривали його білою скатертиною і обов’язково стелили під неї сушене сіно. За давнім повір’ям дотримання цього обряду приносить благополуччя і достаток в сім’ю, головне відпустити накопичені образи і пробачити один одному сварки минулого року. Під час трапези за столом ні в якому разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити.

Стіл з 12 страв

На почесному місці в домі в Різдво повинен стояти Дідух – житній, пшеничний або вівсяний сніп, який символізує врожай, благополуччя, багатство, дух предків і оберіг роду.

Святковий стіл включає в себе наявність 12 страв, які обов’язково повинні бути пісними. Найголовнішою стравою є кутя – це вимочена рисова або пшенична каша з родзинками, медом і горіхами, заправлена ​​відваром із сухофруктів.

У Святвечір, 6 числа, забороняється ходити по гостях, кожен повинен провести цей вечір в колі рідних і близьких. Раніше вважалося, що першим за стіл повинен сісти господар, читаючи перед трапезою молитву, а після підключалися інші члeни сімейства.

Після закінчення вечері, дотримуючись традицій, кутю залишали на столі для духів пoмеpлих предків. А таож на стіл ставили склянку з водою і стелили рушник. Доброю прикметою вважалося, якщо в Різдвяний ранок першим на поріг вступить чоловік, йому завжди були раді і обдаровували подарунками, тому хлопчаки з самого ранку бігали по сусідах і вітали їх з Різдвом Христовим.

Давньою українською традицією 7 січня вся родина відвідувала святкову церковну службу, а після повернення додому, всі дружно накривали на стіл. У цей день закінчувався церковний піст, і людям можна було їсти різноманітні страви з м’яса.

Колядин, Колядин!

Найвеселіша і пустотлива традиція Різдва – це вечір 7 січня, коли на вулицях біля будинків можна побачити групи дітей, одягнених в тематичні костюми, які колядують, а разом з цим несуть море гарного настрою і радості.

Зазвичай збирається компанія з 8 або 12 чоловік, потім серед усіх вибирається головний, який буде носити мішок із заробленими дарами. Після “колядники” починають ходити по домівках з піснями і колядками, вітаючи всіх оточуючих зі святом Різдва і бажаючи людям добра, миру і процвітання в майбутньому році.

За це їм кладуть в мішок різні подарунки, солодощі та частування, а буває навіть гроші. Особливим атрибутом у колядників вважаються вертеп (невеликий переносний театр з ляльками, що зображають сцену наpoдження Христа) і зірка – символ Різдва і появи на світло Ісуса Христа. Вона кріпиться на довгу палицю, а так само прикрашається різнокольоровими стрічками і гірляндами, для того щоб всі бачили здалеку веселу й гучну компанію.

Скільки б ми не слухали українські різдвяні колядки, стільки вони будуть продовжувати радувати наш слух і серця.

Вечеря для хресного

Існує така традиція, що в Різдво хрещеники ходять до своїх хрещених, других батьків і приносять їм вечерю – калачі солодощі, як подяку за все хороше, тим самим бажаючи їм добра і благополуччя, а хресні в свою чергу обдаровують їх подарунками. Це одна з найбільш чудових традицій, яка зближує і зміцнює взаємини між людьми.

Що буде?

У Різдвяну ніч дуже часто проводять традиційні обряди – ворожіння, за допомогою яких дівчата хочуть передбачити собі свою долю і дізнатися, що їх чекає попереду. Зазвичай дівчата ворожать на судженого.

А методи ворожіння дуже різні, з застосуванням свічок, паперу, газети і т.д. Різдво наповнює кожен будинок атмосферою щастя, любові, гармонії, благополуччя і розуміння. Головне – це стан вашої душі, а також настрій і позитивні емоції, які передаються оточуючим. Нехай у ваших серцях буде мир і добро.

З наступаючим святом Різдвом Христовим!


Читайте також:


Залишити коментар: