Універсальна вакцина або специфічний “бустер”: у МОЗ розповіли, як часто надалі доведеться робити COVID-щеплення
Головний санлікар допустив появу “специфічних” бустерів.
Про це головний державний санітарний лікар Ігор Кузін розповів в інтерв’ю виданню “Фокус”.
Кузін нагадав, що в США працюють над універсальною вакциною проти коронавірусу, яка охоплюватиме всі можливі штами. Тому надалі, у разі її успішної розробки і та схвалення, увесь світ може перейти до використання такої вакцини з доволі тривалим періодом ефективності.
“Потенційно це може бути вакцинація один раз на два роки з широким спектром імунної відповіді”, – сказав Кузін.
За словами санлікаря, другим варіантом може бути використання “бустеру”, коли фіксуватиметься загроза спалаху хвороби.
“Другий напрямок, про який можна сказати, – це використання варіанту специфічних бустерів. Іншими словами, коли ми розуміємо, що Україні загрожує конкретний штам, наприклад, той же “Омікрон”, то використовуємо омікроноспецифічний бустер. Це ситуативне рішення, воно теж непогане. Але проблема в тому, що розробка специфічного бустера потребує значного проміжку часу, і країни можуть не встигати своєчасно отримувати такі препарати”, – пояснив Кузін.
І третій сценарій, за його словами, вакцина проти “ковіду” буде умовним компонентом протигрипозної вакцини, яку МОЗ радить використовувати перед початком епідемічного підйому.
“Зараз у нас є трикомпонентні та чотирикомпонентні вакцини проти грипу. Як варіант туди додаватиметься ще й коронавірусний компонент”, – уточнив він.
Водночас головний санлікар зауважив, що зараз важко спрогнозувати, яка конкретна тактика буде обрана, все залежатиме від результатів наукових досліджень.