У Лаосі виявили сліди астероїда, що впав 780 тисяч років тому


Космічне тіло залишило на Землі слід у вигляді кратера діаметром приблизно 20 кілометрів.

На території Лаосу виявили сліди гігантського двадцятикілометрового кратера, що виник близько 780 тисяч років тому в результаті падіння великого астероїда. Висновки вчених 30 грудня опублікував журнал PNAS.

Відзначається, що надра і поверхня Землі, на відміну від Місяця, Марса, Меркурія та інших світів внутрішньої Сонячної системи, не є незмінними. Вони постійно оновлюються, тому на нашій планеті майже немає слідів падіння навіть найбільших астероїдів, здатних знищити життя.

- джерело.

Це заважає вченим зрозуміти, як падіння космічних тіл могли впливати на формування та еволюцію життя, а також, як часто це відбувалося.

Тому відкриття нових кратерів – велика подія для геологів.

Наприкінці 1930-х років на берегах Австралії і країн Південно-Східної Азії виявили відкладення з так званих тектитів – краплеподібних каменів, що виникають приблизно в результаті падіння великих астероїдів.

Поклади подібних осколків порід, викинутих із поверхні Землі після удару метеорита, були згодом відкриті по всій Євразії.

Загалом вони покривають від 10 до 30% від загальної площі планети.

Десятиліття пошуків не допомогли геологам з’ясувати, де саме впав “прабатько” цих покладів і які розміри він мав.

Встановлено лише приблизну дату падіння астероїда – 780 тисяч років тому, а також близько 20 місць, які підходять на роль кратера.

Професор геохронології з Університету штату Вісконсін Бред Сінгер і його колеги знайшли відповідь на це питання, скориставшись підказками з космосу.

Вони не стали проводити розкопки або шукати частково стерті сліди кратерів, а проаналізували те, як розподілені гравітаційні аномалії по території Азії.

Формування кратера і заповнення легкими осадовими або важкими вулканічними гірськими породами повинно було породити особливі спотворення у гравітаційному полі Землі.

Керуючись цією ідеєю, вчені почали шукати подібні аномалії і вивчати хімічний та мінералогічний склад порід на їхній території. Пошуки вказали на існування кратера діаметром приблизно 20 км на півдні Лаосу, на території плато Болавен, заповненого лавою й уламками осадових порід.

Аналіз його вмісту показав, що він складається з тих самих мінералів, що і тектіти, а неподалік від кратера вчені виявили сліди порід, що деформувалися в результаті потужного удару.

Геологи сподіваються, що подальше вивчення цього кратера допоможе з’ясувати, які розміри мав астероїд, а також дізнатися, з якою швидкістю і під яким кутом він упав на Землю.

Усе це вперше дозволить точно оцінити роль падіння небесного тіла в розселенні древніх прямохідних людей (Homo erectus) по Азії, чиї найдавніші останки належать до тієї ж епохи, що і ця катастрофа.

У Британії виявлено величезний астероїдний кратер

Раніше повідомлялося, що в Китаї виявили древній метеоритний кратер діаметром 1850 метрів.

Читайте також:


Залишити коментар: