Нове дослідження вчених з Цюріхського політехнічного інституту в Швейцарії.
Група вчених під керівництвом Франчески Форне з Цюріхського політехнічного інституту в Швейцарії підтвердили побоювання, які були озвучені деякими фахівцями кілька місяців щодо циклу життя самої небезпечної італійської вулканічної зони, Кампі Флегр. Результати нового дослідження опубліковані в журналі Science Advance. Згідно з цим дослідженням, насправді, вулканні зони знаходяться напередодні нового великого виверження. Однак – підкреслюють фахівці – це явище слід розглядати в геологічному плані і тому небезпека може і не бути неминучою. Дослідження лише підтверджує те, що було виявлено раніше фахівцями Національного інституту геофізики і вулканології (аналіз був опублікований в “Nature Communication”).
Історія Campi Flegrei відзначена сильними виверженнями. Вченим достеменно відомо про двох з них: перше відбулося близько 39 000 років тому. Виверження було настільки потужним, що велика частина Кампанії була покрита шаром туфу. Виверження особливо торкнулося частини області, де сьогодні стоїть Неаполь і муніципалітети, розташовані навколо Флегрейскіх полів. Саме тоді була сформована кальдера, яка згодом була частково захоплена водами Тірренського моря.
Через близько 24 000 років з першого виверження відбулося друге велике виверження, яке призвело до утворення другої кальдери. За останні 10 000 років друга кальдера піднялася приблизно на 90 метрів через явище, відоме як «відродження», зазвичай пов’язане з підйомом магматичних тіл з глибин. Ці дві основні події не єдині, які відбулися за останні 60 000 років, так як було багато інших вивержень, але менш інтенсивних.
Вчені провели аналіз порід і присутніх в них мінералів, вивчивши приблизно двадцять вивержень, які в минулому торкнулися Флегрейских полів. Аналіз дозволив зрозуміти, як температура магми і кількість присутньої в ній води з часом змінюються, що є дуже важливим елементом для розуміння моменту початку вивержень. У цей момент результати були об’єднані з моделлю, яка реконструює механізми, що приводять до серйозних вивержень після серії невеликих проявів.
Тривала і складна робота дозволила дослідникам зрозуміти, що саме недавнє виверження, яке вразило Монте-Нуово в 1538 році і мало малі масштаби, характеризувалося дуже подібними характеристиками, які стимулювали початкову активність вивержень, які привели до формування кальдери.
Згідно Форне, зараз відбувається зміна хіміко-фізичних умов магми. Це призводить до збільшення тиску газу всередині камери магми, що зазвичай призводить до сильного виверження.
Коли? В даний час ніхто не може передбачити, але це нове дослідження говорить про те, що вулканічну зону необхідно постійно тримати під контролем, набагато більш посиленим, ніж будь-який інший вулкан Італії.
Причина в тому, що область, в якій розташоване жерло, готове викинутися і також включає місто Неаполь: щонайменше 1,5 мільйона жителів потенційно схильні до ризику.